Dokumentacja HACCP

1 maja 2004 roku w Polsce wprowadzono system opracowany z myślą o wszystkich podmiotach, które zajmują się produkcją i przetwarzaniem oraz dystrybucją żywności oraz farmaceutyków, z wyjątkiem pierwotnego jej wytwarzania, czyli rolnictwa. Dokumentacja HACCP, czyli Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, to certyfikat poświadczający, że dane przedsiębiorstwo wytwarza pożywienie zgodnie z europejskimi standardami bezpieczeństwa i higieny. Dla potrzeb Twojej firmy zajmę się audytem, wdrożeniem tego systemu oraz jego prowadzeniem.

Audyt firmy – niezbędny w celu stworzenia dokumentacji HACCP

W celu opracowania szczegółów, które mają znaleźć się w księdze, należy przeprowadzić bardzo dokładny audyt. Jego celem jest szczegółowe poznanie wszelkich dróg, które przechodzą surowce niezbędne do wytworzenia żywności. Dokumentacja systemu HACCP musi uwzględniać dobrą praktykę higieniczną i produkcyjną. Konieczne jest określenie punktów krytycznych, czyli tych, w których potencjalnie może dojść do skażenia fizycznego, chemicznego czy mikrobiologicznego, i opracowanie procedur zapobiegających temu. Prowadzenie księgi jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy w sektorze żywnościowym i farmaceutycznym. Pomogę w jej opracowaniu oraz przeszkolę zespół odpowiedzialny za dokumenty HACCP w odpowiednim zakresie, aby był on przygotowany do reagowania w razie ewentualnych problemów oraz kontroli.

Dokumenty HACCP

Stosowanie się do przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia jest podstawowym warunkiem, aby móc legalnie prowadzić działalność w tym sektorze. Dokumenty HACCP wymagają bardzo dokładnej analizy sposobu produkcji oraz miejsca wytwarzania, aby mogły zostać przygotowane w sposób nie budzący wątpliwości ewentualnych organów kontrolnych. Prowadzenie dokumentacji HACCP będzie należało do Ciebie, jako przedsiębiorcy, jednak opracowanie całego systemu możesz zlecić specjaliście z zewnątrz. Podejmę się tego zadania, abyś mógł bez przeszkód skupić się na kluczowych aspektach działalności Twojego przedsiębiorstwa.